سبد خرید
(0)
چند نکته کاربردی برای مسترینگ
تاریخ ارسال مقاله : 14 فروردین 95        تعداد مشاهده : 2775
1 - 0
چند نکته کاربردی برای مسترینگ

با درود به شما دوستان عزیز اولین مطلب من برای سایت خوب vst-haraj.com است امیدوارم تا آخر مطلب با من همراه باشید.
مسترینگ یکی از پر رمز و راز ترین پروسه های تولید یک موسیقی است تخصصی کاملا جداگانه از میکس که نیازمند تخصص و ابزار حرفه ای میباشد.
امروز قصد دارم چند نکته کاربردی برای مسترینگ به شما آموزش بدهم نکاتی به ظاهر ساده که اگر رعایت کنید چه درصورتی که خودتان پروسه مسترینگ را انجام دهید چه برای انجام این مرحله آن را به یک متخصص واگذار کنید نتیجه خوبی خواهید گرفت.
اگر میخواهید کار را برای یک متخصص بفرستید
1-رنج آهنگ خود را چند ثانیه از ابتدا و خصوصا چند ثانیه در انتها خالی بگذارید تا ریورب ها و دیلی ها ادامه پیدا کند و ناگهان صدا قطع نشود.
2-Fade In و Fade Out هایی که بر روی آهنگ گذاشتید را بردارید تا دست مهندس مسترینگ برای انجام این کار باز باشد.
3-اگر پلاگینی بر روی لاین مستر خود گذاشته اید بردارید و کار را به صورت فلت اکسپورت بگیرید.(اگر به پلاگینی که در مستر باز کرده اید عشق میورزید و نتیجه آن را دوست دارید نام پلاگین و تنظیمات آن را یادداشت کنید و برای متخصص مسترینگ بفرستید)
4-به هیچ عنوان در مرحله خروجی گرفتن سمپل ریت و بیت دپت کار را تغییر ندهید سعی کنید از ابتدای پروژه یعنی در مرحله تنظیم و رکورد انتخاب صحیحی داشته باشید که در مرحله آخر مجبور به تغییر نشوید.
5-نکته بسیار مهم : لطفا همیشه متر تراک مستر خود را چک کنید و ببینید بالاترین پیک اهنگ روی چه عددی می ایستد حواستان باشد که تراک مستر دیستورت یا کلیپ نشود و حتما متر مستر که در ان Peak نشان داده می شود روی عدد -3 تا -6 باشد (اصطلاحا هدروم برای متخصص مسترینگ بگذارید)

چند نکته برای کسانی که می خواهند خود مسترینگ کار خود را انجام بدهند.
1-بعد از اتمام مرحله میکس حتما حتما حتما دیگر به کار گوش ندهید حداقل برای یک روز و اگر خواستید گوش کنید حتما در محیطی غیر از محیط میکس و مانیتورینگ هایی که با آنها میکس کرده اید به آن گوش دهید (مثلا داخل ماشین)
2-حتما در مرحله مسترینگ یک اهنگ را به عنوان اهنگ مرجع یا رفرنس انتخاب کنید و سعی کنید لول آن را تا حد لول آهنگ خود پایین بیاورید تا در شرایط یکسان به آن گوش دهید .
3-بعد از هر بار اکولایز و کمپرس در مرحله مسترینگ حتما دوباره لول آهنگ خود را به حالت ابتدایی باز گردانید.
4-یکی از بهترین کار ها برای مسترینگ این است که دو نسخه از فایل Mixdown خود را در پروژه وارد کنید یکی که بر روی آن پروسه مسترینگ را انجام میدهید یکی هم کاملا فلت تا در هر مرحله پروسس کار را با حالت اولیه چک کنید تا گول نخورید.
5- استفاده از کلیپر قبل از لیمیتر معمولا نتیجه خوبی به شما خواهد داد (یک مثال ساده T-Racks Classic Clipper است که میتوانید آن را قبل از لیمیتر قرار دهید و با تنظیم Input و Output مثلا Input را بر روی +10 قرار دهید و Output را بر روی -10 قرار دهید و نتیجه خوب بگیرید البته این اعداد قطعی نیستند خودتان تغییر دهید)

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع بشود خوشحال میشم به من در کانال تلگرام بپیوندید.
https://telegram.me/musixtechصفحه مناسب چاپ
دامون آرمانی نژاد,آموزش مسترینگ,Mastering Tips,t-Racks Clipper,
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید